1
/
of
9
2 CT Freshwater Pearl and Diamond Bypass Pendant Necklace
2 CT Freshwater Pearl and Diamond Bypass Pendant Necklace
Regular price
$369.00 USD
Regular price
$369.00 USD
Sale price
$369.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
The Pendant for Women crafted Bypass Style with Bead Set Freshwater Pearl and Prong Set Diamond stones. The Bypass Pendant is a perfect Bridal Accessory for Women on their Dream Day.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT042166397 |
| Length | 15.2 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Height | 6.5 mm |
| Weight | 2.56 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 2.00 Carat (Approximate) |
| FRESHWATER PEARL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 2.00 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-5X5 mm-1 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Bypass-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 0.02 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.40X1.40 mm-2 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Bypass-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| freshwater-pearl-necklaces |
Share

No reviews