1
/
of
9
1.75 CT Classic Emerald and Diamond Halo Stud Earrings
1.75 CT Classic Emerald and Diamond Halo Stud Earrings
Regular price
$1,199.00 USD
Regular price
$1,199.00 USD
Sale price
$1,199.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Adorn yourself in these Stud Earrings featuring Oval Cut Emerald Solitaire adorned by a Round Brilliant Diamond Halo adding to the look of these Halo Stud Earrings.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS042014322 |
| Length | 8.8 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Height | 4.5 mm |
| Weight | 1.84 gm (Approximate) |
| EMERALD INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 1.43 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-5X7 mm-2 Pcs |
| Color | Green |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 44 Pieces |
| Total Weight | 0.18 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-0.90X0.90 mm-44 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| emerald-earrings |
Share

No reviews