1
/
/
13
3 CT Oval Cut Black Spinel Elegant Pendant with Moissanite
3 CT Oval Cut Black Spinel Elegant Pendant with Moissanite
定價
$1,089.00 USD
定價
$1,089.00 USD
售價
$1,089.00 USD
單價
/
每
結帳時計算運費。
無法載入取貨服務供應情況
Product Details
Black Spinel - Brilliant Cut Black Spinel Gemstone exhibits AAA Quality and possess vibrant color. Semi-Precious stone summons calmness, balance and adaptability. It is Natural and Certified, helps in balancing yin and yang and bring determination to the wearer. It is moderately Durable and it has captivating luster which keeps the desirability of this stone intact. Moissanite - D-VS1 Quality exhibited by Brilliant Cut Moissanite give justice to its incredible value. Moissanite summons beauty, attractiveness and unbreakable love. It is Certified and helps in bringing success and luxury to the wearer. Its Durability and Luster is enhanced by Lab Created Treatment, to further make it a captivating and desirable gem.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT072017602 |
| Length | 25 mm |
| Width | 20 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 3.69 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 2.80 Carat (Approximate) |
| BLACK SPINEL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 7 Pieces |
| Total Weight | 2.80 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-4X6 mm-7 Pcs |
| Color | Black |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval |
| Setting Type | 4-Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 59 Pieces |
| Total Weight | 0.24 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1X1 mm-59 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | 4-Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| black-spinel-necklaces |
Share

No reviews