Genuine 3 Carat Ethiopian Opal Drop Dangle Earrings with Diamond Halo
Genuine 3 Carat Ethiopian Opal Drop Dangle Earrings with Diamond Halo
Couldn't load pickup availability
Product Details
Indulge in the timeless glamour of these Ethiopian Opal Dangle Earrings. A breathtaking 5X7 MM oval and pear shape ethiopian opal gemstone captures the eye with its captivating play-of-color in a range of fiery red, green and blue hues. The pear shape opal is complemented by a glittering halo of Diamond stones, adding an extra touch of brilliance. The Teardrop Drop Earrings are suspended from sleek screw back closure, making them the perfect finishing touch to any outfit. Whether you are dressing up for a special occasion or keeping it casual, these Ethiopian Opal and Diamond Earrings are sure to turn heads. They make a thoughtful gift for a loved one or a special occasion. Add them to your jewelry collection today and enjoy their timeless beauty for years to come. Ethiopian opal is recognized as the birthstone for October, which makes these Wedding Earrings for Bride a significant selection for anyone born in that month or for those who adore the enchanting shimmer of opal gemstones. The design complements both casual attire and elegant outfits, infusing a bit of sparkle and character into your jewelry collection.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS112116839 |
| Length | 18.3 mm |
| Width | 7.9 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 2.56 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 1.80 Carat (Approximate) |
| ETHIOPIAN OPAL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 4 Pieces |
| Total Weight | 3.20 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-5X7 mm-2 Pcs Pear-5X7 mm-2 Pcs |
| Color | Rainbow |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval, Pear |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 40 Pieces |
| Total Weight | 0.40 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.10X1.10 mm-40 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| opal-earrings |
Share
