1
/
van
7
Black Spinel Vintage Inspired Pendant Necklace With Diamond Accent
Black Spinel Vintage Inspired Pendant Necklace With Diamond Accent
Normale prijs
$869.00 USD
Normale prijs
$869.00 USD
Aanbiedingsprijs
$869.00 USD
Eenheidsprijs
/
per
Verzendkosten worden berekend bij de checkout.
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Product Details
Leave a lasting impression on everyone with this Vintage Style Pendant adorned with Emerald Cut Black Spinel gracefully set in prong setting while the shimmer of Diamonds highlights the beauty of the centerpiece. Capture the attention with the mesmerizing allure of this Black Spinel Pendant that transforms your simple look into a completely glamorous and different look. Gift this captivating Halo Pendant to your loved ones on their special day and make that day unforgettable for them.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT122041020 |
| Length | 21.2 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 3.28 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 1.80 Carat (Approximate) |
| BLACK SPINEL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 1.80 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Emerald Cut-7X9 mm-1 Pcs |
| Color | Black |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Emerald Cut |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 66 Pieces |
| Total Weight | 0.54 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-0.80X0.80 mm-12 Pcs Round-0.90X0.90 mm-45 Pcs Round-1.10X1.10 mm-2 Pcs Round-1.20X1.20 mm-3 Pcs Round-1.30X1.30 mm-1 Pcs Princess Cut-2X2 mm-3 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round, Princess Cut |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
Share

No reviews