1
/
of
7
Minimal Moissanite Jewelry Set in Prong Setting
Minimal Moissanite Jewelry Set in Prong Setting
Regular price
$449.00 USD
Regular price
$449.00 USD
Sale price
$449.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
This breathtaking Moissanite Earrings and Pendant Set will never go unnoticed and bring you into the spotlight on any special occasion. Featuring an Oval Shape Moissanite gemstone set in Prong Setting, this Jewelry Set is adorned by petite Moissanite gemstones that add more elegance to your overall look.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT072210114 |
| Length | 23 mm |
| Width | 10 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Weight | 4.64 gm (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 40 Pieces |
| Total Weight | 1.67 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-3X4 mm-2 Pcs Oval-4X6 mm-1 Pcs Round-1.10X1.10 mm-1 Pcs Round-1.20X1.20 mm-17 Pcs Round-1.40X1.40 mm-4 Pcs Round-1.50X1.50 mm-6 Pcs Round-1.60X1.60 mm-6 Pcs Round-1X1 mm-1 Pcs Round-2X2 mm-2 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval, Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| moissanite-necklaces |
Share

No reviews