1
/
of
7
Certified Lab Grown Diamond Christian Cross Pendant
Certified Lab Grown Diamond Christian Cross Pendant
Regular price
$439.00 USD
Regular price
$439.00 USD
Sale price
$439.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Express your faith with this Cross Diamond Necklace. The EF-VS Quality Round Cut Diamonds in Prong Setting make your belief shine and make you feel grateful after wearing this Cross Pendant. The Diamond Pendant Necklace combines timeless grace and spiritual significance making it a beautiful option to be gifted on the occasion of Christmas to your special one. Rosec Jewels Ensures that your emotions attached to our pendant are secured hence we send this pendant in a premium quality gift box.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT082310779 |
| Length | 34 mm |
| Width | 17.5 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Weight | 6.00 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.48 Carat (Approximate) |
| LAB GROWN DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 12 Pieces |
| Total Weight | 0.48 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-2.10X2.10 mm-12 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | EF-VS |
Share

No reviews