Marquise Black Onyx Leaf Cartilage Earring with Certificate
Marquise Black Onyx Leaf Cartilage Earring with Certificate
Impossibile caricare la disponibilità di ritiro
Product Details
Add a nature-inspired touch to your ear stack with this beautiful Leaf Cartilage Earring. This charming piece features a delicate leaf design created with a combination of gemstones that perfectly balance color and shine. The leaf is formed with three marquise cut black onyx stones that give the design a bold and stylish look. And three round cut lab grown diamond that bring brilliant sparkle to the design. Together, the gemstones create a lovely balance between bold color and radiant shine. Crafted with hallmarked metal, this Black Onyx Earring offers both quality and durability while maintaining a refined and polished finish. This versatile Leaf Stud Earring can be worn on multiple piercings including helix, cartilage, and upper lobe. Whether worn alone as a statement piece or paired with other earrings to create a stylish ear stack, it easily adds personality and charm to your look. For comfort and security, the Onyx and Diamond Earring features a flat back closure that sits smoothly behind the ear, making it comfortable for long hours of wear. Your leaf helix earring will arrive beautifully packed in a jewelry box, making it ready to wear or perfect to gift to someone who loves unique and stylish body jewelry.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ022210130 |
| Length | 8.5 mm |
| Width | 4.8 mm |
| Height | 1.9 mm |
| Weight | 0.60 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 0.10 Carat (Approximate) |
| BLACK ONYX INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 3 Pieces |
| Total Weight | 0.06 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Marquise-1.50X3.00 mm-3 Pcs |
| Color | Black |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Marquise |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| LAB GROWN DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 3 Pieces |
| Total Weight | 0.04 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.50X1.50 mm-3 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | EF-VS |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| cartilage-earrings |
Share
