6X8 MM Oval Rainbow Opal and Moissanite Hinged Hoop Earrings
6X8 MM Oval Rainbow Opal and Moissanite Hinged Hoop Earrings
Impossibile caricare la disponibilità di ritiro
Product Details
Rosec Jewels Ethiopian Opal Earrings feature a stunning, one-of-a-kind, colorful display that represents love and joy. The enchanting allure of the Hinged Hoop Earrings brings a sprinkle of magic to your ensemble. Made from White Gold Plated Silver, these Opal Drop Earrings showcase a 6X8 MM oval cut Ethiopian opal in prong setting, hanging as a drop, while the small hoop is embellished with round cut moissanite stones for an extra sparkle in the design. With a delicate hint of shimmer, this pair produces a brilliant effect that is bound to catch attention. These Rainbow Opal Earrings are the epitome of glam, adding a magical touch to your experience. The captivating design highlights the latest trends and makes it a must-have jewelry piece for your collection.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | RCEA112116926-FBA |
| Length | 22.1 mm |
| Width | 5.8 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 2.49 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 2.40 Carat (Approximate) |
| ETHIOPIAN OPAL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 2.40 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-6X8 mm-2 Pcs |
| Color | Rainbow |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 34 Pieces |
| Total Weight | 0.79 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.40X1.40 mm-32 Pcs Round-1.50X1.50 mm-2 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| opal-earrings |
Share
