1
/
of
9
Tanzanite and Diamond Hexagon Pendant Necklace
Tanzanite and Diamond Hexagon Pendant Necklace
Regular price
$939.00 USD
Regular price
$939.00 USD
Sale price
$939.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Indulge in the beauty of this Hexagon Shape Pendant, expertly crafted with Tanzanite and Diamond. The pendant necklace is adorned with a stunning Tanzanite, complemented with diamond accents, and a decorative accent bail. This elegant and sophisticated piece of jewelry is perfect for women who appreciate the beauty of natural gemstones and a touch of sparkle. The unique hexagon shape and intricate detailing of the pendant make it a striking addition to any outfit, making it the perfect accessory for any occasion.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT0821339009 |
| Length | 20.5 mm |
| Width | 11.5 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Weight | 3.52 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.54 Carat (Approximate) |
| TANZANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 0.54 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-5X5 mm-1 Pcs |
| Color | Blue |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Claw-Set |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 43 Pieces |
| Total Weight | 0.63 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.30X1.30 mm-16 Pcs Round-1.40X1.40 mm-24 Pcs Round-1.60X1.60 mm-1 Pcs Round-2.40X2.40 mm-1 Pcs Round-2X2 mm-1 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Claw-Set |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| tanzanite-necklaces |
Share

No reviews