Certified Moissanite Double Chain Earring for Helix Piercing
Certified Moissanite Double Chain Earring for Helix Piercing
Couldn't load pickup availability
Product Details
Add a touch of luxury to your style with our exquisite Double Chain Earring, designed for double piercings with sparkling Round, Pear, and Marquise Cut Moissanites securely set in bezel setting. Crafted from high-quality Solid Metal, this earring offer a timeless and elegant look that will elevate any outfit. Whether you are dressing up for a special occasion or adding some glamour to your everyday wear, this Double Piercing Earring is sure to impress and make a stunning addition to your jewelry collection. Elevate your style with these Two Hole Earrings and add a touch of sparkle to your love, helix, or cartilage piercing with this eye-catching piece, letting the elegance shine through. The sparkling D-VS1 quality moissanites embedded in the earring will enhance your ears and make them stand out in any crowd. The Flat Back Closure guarantees it stays securely in place. Surprise your girl with our one-of-a-kind Chain Helix Earring on a special occasion, as they make a thoughtful and stylish Gift for Her. This Moissanite Piercing Earring comes beautifully packaged in a jewelry box and includes a certificate of authenticity.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ052310005 |
| Length | 12.5 mm |
| Width | 15.5 mm |
| Height | 2 mm |
| Weight | 0.70 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 0.21 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 8 Pieces |
| Total Weight | 0.21 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Marquise-1.50X3.00 mm-1 Pcs Pear-2X3 mm-1 Pcs Round-1.10X1.10 mm-3 Pcs Round-1.50X1.50 mm-3 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Marquise, Pear, Round |
| Setting Type | Bezel-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| helix-earrings |
Share
