1
/
of
7
Round Moissanite Teardrop Helix Earring
Round Moissanite Teardrop Helix Earring
Regular price
$519.00 USD
Regular price
$519.00 USD
Sale price
$519.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
This Moissanite Teardrop Earring is the ultimate accessory that features a Pear Shaped Design with a Round Cut Moissanite secured in Prong Setting. This versatile Pear Shaped Earring can be worn on your Helix, Cartilage, or Upper Lobe Piercing. It can be styled with any attire and is sure to catch the eye of everyone around you.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ0921397063 |
| Length | 9 mm |
| Width | 6 mm |
| Height | 3 mm |
| Weight | 0.90 gm (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 0.12 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-3X3 mm-1 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| helix-earrings |
Share

No reviews