1
/
of
9
2 CT Natural Aquamarine Stud Earrings with Diamond Trio
2 CT Natural Aquamarine Stud Earrings with Diamond Trio
Regular price
$569.00 USD
Regular price
$569.00 USD
Sale price
$569.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Classic Beautiful Stud Earring embellished with Round Shape Aquamarine set as Solitaire and Round Shape Diamond Trio is set in Prong Setting. This Simple Stud Earring is Composed in Solid Gold.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS022210163 |
| Length | 9.7 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Weight | 1.20 gm (Approximate) |
| AQUAMARINE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 1.60 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-6X6 mm-2 Pcs |
| Color | Blue |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 6 Pieces |
| Total Weight | 0.29 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-2X2 mm-6 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| aquamarine-earrings |
Share

No reviews