1
/
de
5
Marquise Shape Moissanite Flower Stud Earrings
Marquise Shape Moissanite Flower Stud Earrings
Prix habituel
$339.00 USD
Prix habituel
$339.00 USD
Prix promotionnel
$339.00 USD
Prix unitaire
/
par
Frais d'expédition calculés à l'étape de paiement.
Impossible de charger la disponibilité du service de retrait
Product Details
These stunning Moissanite Stud Earrings are a perfect fusion of natural beauty and delicate craftsmanship. The 4 brilliant cut Marquise Moissanite securely placed in Prong Setting formed in the shape of a flower gives a stunning touch to your look. These Floral Stud Earrings are crafted with the inspiration of timeless charm. With their radiant sparkle, floral design and timeless elegance these Moissanite Ear Studs capture brilliant moments. These beautiful pair of flower ear studs are designed to captivate with their intricate, yet effortlessly elegant design.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS0819542 |
| Length | 6.1 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 3.4 mm |
| Weight | 2.07 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.58 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 8 Pieces |
| Total Weight | 0.58 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Marquise-2X4 mm-8 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Marquise |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| moissanite-earrings |
Share

No reviews