Certified Moissanite Infinity Pendant Necklace and Earring Set
Certified Moissanite Infinity Pendant Necklace and Earring Set
Precio habitual
$439.00 USD
Precio habitual
$439.00 USD
Precio de oferta
$439.00 USD
Precio unitario
/
por
Los gastos de envío se calculan en la pantalla de pago.
No se pudo cargar la disponibilidad de retiro
Product Details
Seal your everlasting love by presenting this Infinity Jewelry Set and make a promise to love her forever. This Jewelry Set includes a Pendant and a pair of Stud Earrings, that will complement her overall look. It features a Oval Shape Moissanite set in Prong Setting and sparkling Moissanite gemstones studded above the Infinity symbol.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT072210141 |
| Length | 23 mm |
| Width | 8 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 3.70 gm (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 77 Pieces |
| Total Weight | 1.91 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-3X4 mm-2 Pcs Oval-5X7 mm-1 Pcs Round-0.80X0.80 mm-4 Pcs Round-0.90X0.90 mm-45 Pcs Round-1.10X1.10 mm-4 Pcs Round-1.20X1.20 mm-21 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval, Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| moissanite-necklaces |
Share

No reviews