Real Diamond Half Eternity Ring
Real Diamond Half Eternity Ring
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
Product Details
This Diamond Stackable Ring is a gorgeous mix of elegance and sophistication, featuring captivating gemstones that adorn half of the band. This Half Eternity Wedding Ring boasts a modern design that showcases the beauty of each stone. With Round and Baguette cut Diamonds set in Surface Prong Setting, this Minimalist Band Ring brings just the right amount of sparkle and refinement. This Diamond Half Eternity Band is a stunning piece that can be worn solo, paired with an engagement ring, or stacked with other bands. This April Birthstone Ring is sure to be cherished and admired for years to come. Made for women who appreciate both the small luxuries and deep emotions, this Stacking Eternity Ring is perfect for weddings, anniversaries, or just as a lovely treat for yourself. Available in sizes 3 to 13, according to US standards, there is a perfect fit for every finger. Timeless yet modern, this Diamond Wedding Band is sure to capture hearts at first sight.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-RINGS111910809 |
| Length | 21.2 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Height | 2.2 mm |
| Weight | 1.96 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.30 Carat (Approximate) |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 19 Pieces |
| Total Weight | 0.30 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Baguette-1.50X3.00 mm-1 Pcs Round-1.40X1.40 mm-18 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Baguette, Round |
| Setting Type | Surface-Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| eternity-rings |
Share
