1
/
von
5
Art Deco Moissanite Floral Pendant in Illusion Setting
Art Deco Moissanite Floral Pendant in Illusion Setting
Normaler Preis
$379.00 USD
Normaler Preis
$379.00 USD
Verkaufspreis
$379.00 USD
Grundpreis
/
pro
Versand wird beim Checkout berechnet
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
Product Details
The Floral Pendant will not let you take your eyes off it as it features Round Shape Moissanite studded in Illusion Setting on a floral design. Being crafted in Solid Metal, this stunning Flower Necklace is an adorable Gift For Her as Bridal Jewelry on her special day of life. Style this Moissanite Pendant with minimal jewelry to complete your look. Wear this Floral Necklace and escalate its shine around you.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT032214503 |
| Length | 24 mm |
| Width | 17.5 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 3.28 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 1.23 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 64 Pieces |
| Total Weight | 1.23 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.30X1.30 mm-16 Pcs Round-1.40X1.40 mm-32 Pcs Round-1.90X1.90 mm-8 Pcs Round-1X1 mm-8 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Illusion-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| vintage-inspired-necklaces |
Share

No reviews