8 Carat Tahitian Pearl and Diamond Designer Pendant
8 Carat Tahitian Pearl and Diamond Designer Pendant
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
Product Details
Exotic and elegant, this Tahitian Pearl Necklace features a stunning black hue, making it an ideal and beautiful piece of jewelry for someone special in your life. Embellished with a 10 MM Round Shape Tahitian Pearl set in a Bead Setting, adorned with Diamonds on a designer wavy pattern at the top, it reflects the magnificence of the ocean. This Black Pearl Necklace stands as a testament to its distinctive and enchanting charm. Step into the world of sophistication with the black elegance of the Tahitian Pearl Solitaire Necklace. This Tahitian Pearl Pendant Necklace is a gorgeous piece that embodies the fusion of timeless elegance and contemporary style. Embrace the charm of Tahitian Pearl and allow your style to radiate with effortless grace. With its unique dark tones and iridescence, this Pearl and Diamond Necklace enhances your outfit beautifully. Exquisite and unique treasures epitomize elegance and luxury with their captivating dark and iridescent shades. This distinctive pendant is adorned with sophistication. Appreciating its beauty, the AAA Quality Tahitian Pearl and HI-SI Quality Diamond boast remarkable clarity, making it truly one-of-a-kind.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT012210108 |
| Length | 30.7 mm |
| Width | 11.4 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Weight | 4.30 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 8.00 Carat (Approximate) |
| TAHITIAN PEARL INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 8.00 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-10X10 mm-1 Pcs |
| Color | Black |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Bead-Set |
| Quality Grade | AAA |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 19 Pieces |
| Total Weight | 0.29 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-0.90X0.90 mm-2 Pcs Round-1.10X1.10 mm-1 Pcs Round-1.20X1.20 mm-2 Pcs Round-1.30X1.30 mm-2 Pcs Round-1.40X1.40 mm-3 Pcs Round-1.50X1.50 mm-1 Pcs Round-1.60X1.60 mm-5 Pcs Round-1X1 mm-3 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Bead-Set |
| Quality Grade | SI |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| tahitian-pearl-necklaces |
Share
