4 Carat Certified Lab Created Emerald Floral Stud Earrings
4 Carat Certified Lab Created Emerald Floral Stud Earrings
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
Product Details
Elevate your style with our Emerald Stud Earrings that infuse a delightful hue into your life. The 8 MM Round Cut Lab-Created Emerald is designed to capture the attention. The elegant floral motif at the back sparkles with the unmatchable brilliance of Moissanite stones, resulting in the captivating and sophisticated appearance of these Lab Grown Emerald Earrings. Exquisitely secured with Screw-Back closure to keep them intact in the earlobe and provide a comfortable fit. Embrace your favorite outfit when you wear these emerald studs, a burst of sparkle on your ears. This pair of Flower Stud Earrings comes with a certificate of authenticity, ensuring that you receive certified and top-notch stones. The Emerald and Moissanite Earrings are elegantly presented in a beautiful jewelry box, making them a perfect gift for birthdays, anniversaries, or any special event. They also serve as a wonderful indulgence for yourself if you love classic and stylish jewelry.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-EARRINGS112114651 |
| Length | 8.8 mm |
| Width | 8.8 mm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 2.00 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 4.36 Carat (Approximate) |
| LAB CREATED EMERALD INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 2 Pieces |
| Total Weight | 4.36 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-8X8 mm-2 Pcs |
| Color | Green |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Flower / Floral |
| Quality Grade | AAAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 96 Pieces |
| Total Weight | 0.46 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-0.80X0.80 mm-64 Pcs Round-1.10X1.10 mm-32 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Flower / Floral |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| stud-earrings |
Share
