Brilliant Cut Diamond Double Chain Drop Earring for Cartilage Piercing
Brilliant Cut Diamond Double Chain Drop Earring for Cartilage Piercing
Couldn't load pickup availability
Product Details
Say goodbye to the ordinary and welcome the glamour with our dazzling Diamond Double Piercing Earring! The Double Hole Earring will bring captivating flair to your ear piercings, featuring round diamonds at the top and pear and marquise-shaped diamonds dangling below with a chain. Boost your style with these Two Hole Earrings and introduce a burst of sparkle to your love, helix, or cartilage piercing with this striking piece, allowing the elegance to shine through. The shimmering diamonds set in the earring will beautify your ears and make them the focal point in any crowd. The Flat Back Closure ensures it stays securely in place. Surprise your girl with our unique Chain Helix Earring on a special occasion, as they make a thoughtful and fashionable Gift for Her. This Diamond Piercing Earring features a sleek, modern style with keen attention to balance and proportion because it needs to last as well as look great. Perfect for personal wear or gifting, this piece comes neatly packed in a jewelry box and includes a certificate of authenticity.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ052310090 |
| Length | 16 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Height | 2.2 mm |
| Weight | 1.20 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.62 Carat (Approximate) |
| DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 8 Pieces |
| Total Weight | 0.62 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Marquise-2X4 mm-2 Pcs Pear-3X5 mm-1 Pcs Round-2X2 mm-5 Pcs |
| Color | HI |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Marquise, Pear, Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | SI |
Share
