1
/
of
5
Certified Moissanite Minimalist Halo Necklace
Certified Moissanite Minimalist Halo Necklace
Regular price
$359.00 USD
Regular price
$359.00 USD
Sale price
$359.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Adorn your neckline with this Moissanite Pendant which perfectly beautifies the overall look. The pendant features a 3 MM Round shape Moissanite securely placed in Prong Setting and encircled with the smaller stones which adds grace to the pendant. For an added layer of sophistication pair this pendant with other necklaces to get a classic look. This Halo Necklace beholds an adorable shine of D-VS1 Quality Moissanite. The pendant will be delivered in a signature jewelry box for the further storage.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-PENDANT072210089 |
| Length | 5.8 mm |
| Width | 5.8 mm |
| Height | 3 mm |
| Weight | 4.00 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.22 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 11 Pieces |
| Total Weight | 0.22 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.30X1.30 mm-10 Pcs Round-3X3 mm-1 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| moissanite-necklaces |
Share

No reviews