Certified Moissanite Curved Cartilage Earring
Certified Moissanite Curved Cartilage Earring
Couldn't load pickup availability
Product Details
Indulge in the exquisite beauty of the Curved Cartilage Earring, crafted in a unique and elegant curved shape and adorned with round and pear cut moissanites in prong setting. This piercing earring is a versatile piece of jewelry perfect for flaunting on multiple piercings like Helix, upper lobe, or Cartilage Piercing. This Moissanite Earring is a must-have addition to your collection. This Moissanite Helix Earring is an ideal gift for occasions like Birthdays, Christmas, or Anniversaries, delighting your loved one with a stylish and one-of-a-kind present that they will treasure forever. Crafted from hallmarked metal, this Curved Earring is built to last, making it a reliable addition to any jewelry collection. Its smooth flat back closure keeps the earring secure, ensuring comfort for all-day wear. Surprising your special someone with this elegant piece on their birthday will definitely make their celebration even more special. The D-VS1 quality moissanite classic sparkle adds a joyful glow, making the occasion even more meaningful.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ0921397616 |
| Length | 9 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Height | 2 mm |
| Weight | 0.50 gm (Approximate) |
| Total Stone Weight | 0.12 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 5 Pieces |
| Total Weight | 0.12 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Pear-2X3 mm-2 Pcs Round-1X1 mm-3 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Pear, Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| cartilage-earrings |
Share
