1
/
of
9
Certified Moissanite Three Flower Stud Earring for Helix Piercing
Certified Moissanite Three Flower Stud Earring for Helix Piercing
Regular price
$479.00 USD
Regular price
$479.00 USD
Sale price
$479.00 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Product Details
Looking something to adorn your piercing, then get this exquisite Moissanite Crawler Earring. The Nature Inspired Earring features Round Cut Moissanites arranged in a stunning Floral Inspired Design in Prong Setting. Wear this versatile Flower Earring on your Helix, Cartilage, Conch, or Upper Lobe Piercing, secured in place with its Flat Back Closure. Surprise your partner with this heart-melting Curved Cartilage Earring on her special day and let her know just how much she means to you.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | SHP-BODYJ0921396970 |
| Length | 9.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Height | 1.4 mm |
| Weight | 0.75 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.17 Carat (Approximate) |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 18 Pieces |
| Total Weight | 0.17 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.10X1.10 mm-15 Pcs Round-1X1 mm-3 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
| Product Parent Collection Handle |
|---|
| cartilage-earrings |
Share

No reviews