Certified 0.9 Carat Lab Grown Diamond Solitaire Necklace with Silver Chain
Certified 0.9 Carat Lab Grown Diamond Solitaire Necklace with Silver Chain
Couldn't load pickup availability
Product Details
Diamonds are perfect to make her smile, so make her day special with this Lab Grown Diamond Pendant Necklace, crafted precisely in 14k white gold plated silver to adorn your neckline. This Solitaire Pendant features a 6 MM Round Shape Lab Created Diamond securely placed in Prong Setting. This Classic Diamond Necklace is suspended with a standard bail and dangles with a silver cable chain that not only beautifully sits on the neckline but also can be adjusted according to your style. The Sparkle of EF-VS Quality Cultured Diamond makes it a beautiful accessory to be worn for completing the look. If you are aiming to delight your partner, honor self-love, or add a touch of sparkle for your best friend, this Solitaire Diamond Necklace is the perfect choice for any occasion. This piece is the kind of jewelry that brings joy every time you wear it. It attracts compliments from strangers and enhances your radiance. So, if you are prepared to transform everyday style into something timeless, this Single Stone Necklace is beckoning you, just in time for Valentine’s Day and ideal for any heartfelt event that calls for a bit more shine.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | RCPE112410005-FBA |
| Length | 10 mm |
| Width | 6 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 2.61 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.99 Carat (Approximate) |
| LAB GROWN DIAMOND INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 0.99 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-6X6 mm-1 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | EF-VS |
Share
