Certified 0.85 Carat Lab Grown Emerald Oval Necklace with Chain
Certified 0.85 Carat Lab Grown Emerald Oval Necklace with Chain
Couldn't load pickup availability
Product Details
Rosec Jewels Lab Grown Emerald Necklace is a remarkable fusion of elegance and timeless charm, sure to draw attention. Made from white gold plated silver, this Halo Pendant features a 5X7 MM oval lab grown emerald surrounded by a halo of round brilliant cut moissanite. With AAAA quality, the lab emerald boasts a rich green hue and brilliant sparkle. Hanging from a chain, this Oval Emerald Necklace is crafted to stand out and radiate luxury. Ideal for adding a splash of color to any event, the Simple Emerald Necklace is made to leave a lasting impression. Representing the height of luxury and sophistication, it is perfect for a glamorous evening affair or simply to showcase your style, effortlessly enhancing your look. As a breathtaking attention-grabber and a great conversation piece, this Oval Pendant Necklace embodies grace and opulence. With its timeless design and enduring quality, this beauty is a must-have for any jewelry collection. Designed with care by talented artisans, every detail showcases elegance and creativity. This lab Emerald and Moissanite Necklace offers the look of fine jewelry without the high cost, making it ideal as a gift for a loved one or a special piece for yourself.
| Product Information | |
|---|---|
| SKU | RCPE012510060-FBA |
| Length | 14.8 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 4.2 mm |
| Weight | 4.15 gm (Approximate) |
| Center Stone Weight | 0.85 Carat (Approximate) |
| LAB CREATED EMERALD INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 1 Pieces |
| Total Weight | 0.85 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Oval-5X7 mm-1 Pcs |
| Color | Green |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Oval |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | AAAA |
| MOISSANITE INFORMATION | |
|---|---|
| No.of Stones | 16 Pieces |
| Total Weight | 0.16 Carat (Approximate) |
| Dimension(approx) | Round-1.30X1.30 mm-16 Pcs |
| Color | White |
| Cut | Brilliant |
| Shape | Round |
| Setting Type | Prong-Setting |
| Quality Grade | D-VS1 |
Share
